Na gmachach ponad 380 siedzib władz samorządowych na Morawach 5 lipca – w dniu św. św. Cyryla i Metodego, bizantyjskich mnichów, którzy schrystianizowali Morawy oraz opracowali pierwszy słowiański alfabet, głagolicę – zawisły historyczne flagi Moraw.

Flaga Moraw, jednej z trzech historycznych krain wchodzących w skład Republiki Czeskiej (obok Czech właściwych i Śląska czeskiego), to płat materiału podzielony na dwa poziome, równe wielkością pasy – żółty i czerwony. Funkcjonuje też wariant ze znajdującą się pośrodku niebieską tarczą herbową opatrzoną orłem w złoto-czerwoną szachownicę (istnieje również wariant z szachownicą srebrno-czerwoną) – herbem Moraw.

Jak poinformował koordynator akcji wywieszania flag Vladimír Novotný, zawisną one nie tylko na budynkach administracji państwowej. Według niego flagi, tak jak w zeszłym roku, wywiesi wielu mieszkańców Moraw. Dodał, że morawskie sztandary zawisną również w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

„Sądzę, że ludzie po prostu chcą zamanifestować, że są z Moraw, że są do nich przywiązani, że tu mają swoje korzenie. To w żadnym wypadku nacjonalizm” – powiedział Novotný.

Przez długie stulecia Morawy, jako Margrabstwo Morawskie, mimo że były zaliczane do krajów Korony św. Wacława (historycznego królestwa Czech), de iure były osobnym tworem administracyjnym, odrębnym od Czech krajem koronnym monarchii habsburskiej.

Akcja wywieszania morawskich flag w dniu św. św. Cyryla i Metodego odbyła się również w zeszłym roku.