V 361 obcích a městských částech letos na Cyrila a Metoděje vyvěsí na veřejných budovách moravskou vlajku. Organizátoři akce, členové občanského sdružení Moravská národní obec, se mohou radovat. Počet obcí se jim daří každý rok zvyšovat a tak i letos znovu překonají rekord. Loni vlajku vyvěsilo 225 obcí, o rok dřív, v prvním ročníku, jich bylo 75.

Nejde ale jen o samotný počet. Moravané mohou slavit i z jiného, ještě silnějšího důvodu. Vyvěšování moravské vlajky totiž hlasitě podpořili i známí politici.

„Kde jinde by měla viset moravská vlajka, když ne v Brně?“ vysvětlil přítomnost vlajky na budově brněnského magistrátu primátor Roman Onderka (ČSSD).

„Jako hrdý jihomoravský hejtman a patriot vlajku na úřadu opět vyvěsím,“ přihlásil se k moravanství (a uvažování „úřad jsem já“) hejtman Michal Hašek (ČSSD).

To je pro moravisty skutečné vítězství. Pravý význam prohlášení politiků je totiž jiný než říkají jejich slova. Ani Romanu Onderkovi ani Michalu Haškovi o žádné moravanství nejde. Politici jen zavětřili, odkud by pro sebe mohli vyhrábnout trochu popularity. Vlajka? Zdá se, že se to lidem líbí. Vlajka by mohla přinést hlasy. Tedy vzhůru s vlajkou!

Moravská národní obec tak fakticky zvítězila. Moravisté si mohou být jistí – příště bude obcí ještě víc a před volbami v roce 2014 budou žlutočervené prapory viset už úplně všude. Když může fanglí nahánět voliče Onderka s Haškem, proč bych nemohl já, řekne si každý lokální politik a brzy se navzájem poperou, kdo je větší ctitel tradic a historie. Vždyť prapor je docela levný. Kdyby vlajka za tři nebo pět stovek přinesla jen deset hlasů navíc, je to dobrá investice.